Kliešte patria do radu Acarina (roztoče). Podieľajú na prenose rôznych ochorení (borelióza, babezióza, kliešťová vírusová meningoencefalitída, ehrlichióza, anaplazmóza, horúčka skalistých hôr a pod.).
U nás je najviac rozšírený kliešť obecný (Ixodes ricinus). Vyskytuje sa v listnatých a zmiešaných lesoch s krovinatým podrastom v nížinách a pahorkatinách do výšky cca 1000 m.n.m. Objavuje od apríla do novembra. Z trópov a subtrópov sa k nám rozšírili aj kliešte rodu Dermacentor. Tie sú prenášačmi závažného celkového ochorenia babeziózy.
Životný cyklus kliešťov má 4 štádiá: vajíčko, larva (šesťnohá), nymfa (osemnohá) a dospelý jedinec (osemnohý). Tento životný cyklus trvá cca 2 mesiace. Larvy, nymfy a dospelý jedinci sa živia krvou. Po tom čo sa nakŕmi larva, zvlieka sa a stáva sa z nej nymfa, z ktorej s po nakŕmení a zvliekaní stáva dospelý jedinec. Dospelá samička kliešťa po oplodnení kladie do prostredia vajíčka v počte 600-1000. Dospelí samci kliešťov sajú krv podstatne menej než samičky.
Kliešte vyhľadávajú obete pomocou svojich teplotných senzorov.
Kliešte spôsobujú v mieste prichytenia lokálnu zápalovú reakciu. Pri neúplnom odstránení kliešťa, kedy v koži zostane časť, alebo celá hlavička, sa často vytvorí v jej okolí silný, až hnisavý zápal. Pri silnom napadnutí kliešťami môžu toxíny bielkovinovej povahy vylučované slinnými žľazami kliešťov vyvolať kliešťovú paralýzu – zviera dočasne ochrnie.
V období výskytu kliešťov je vhodné vykonávať každodenné prehliadky srsti. V prípade nálezu prisatého kliešťa použite špeciálne pinzety, ktorými kliešťa uchopíte a po vykývaní odstránite. Vhodné je použitie rukavíc, keďže ochorenia, ktoré prenášajú kliešte sú prenosné aj na človeka. Ak si netrúfate vytiahnuť kliešťa sami, navštívte veterinára.
Neodporúča sa potierať kliešte rôznymi olejmi, alkoholom, éterom a pod. keďže v takomto prípade dochádza k nárastu uvoľňovania toxínov a patogénov z kliešťa do hostiteľa pred jeho úhynom.
Včasné odstránenie kliešťov výrazne znižuje možnosť infekcie, pretože k prenosu dochádza až po 24-48 hodinách satia krvi.
Prevencia: prípravky s repelentným (odpudzujúcim) a insekticídnym (zabíjajú kliešte) účinkom - obojky, spot-on (vodičky, pipetky), spreje, prášky atď.